COVID-19 Opatření ke COVID-19

Kastrace

Kastrace

Důvod proč si nechat vykastrovat králíka je, že po kastraci můžete chovat pohromadě víc než jednoho králíka bez obavy že by se prali, nebo způsobili populační explozi. Má to i jiné výhody a zejména pro samice to má zdravotní význam. Vykastrovaní králíci jsou méně agresivní a méně teritoriální a tím i lepší společníci. Kastrovaní králíci se snáze naučí vykonávat potřebu do toaletní misky pokud jsou chováni v bytě.

Tento text vám odpoví na nejčastější otázky týkající se kastrace.

Samci

Samci jsou obvykle odvážnější než samice. Jsou to milí a příjemní společníci ale stejně jako kocouři když nejsou vykastrovaní mohou způsobovat problémy. Musejí být chováni samostatně, což není zrovna fér pro zvíře které potřebuje společnost. Většinou jsou teritoriální, často značkují a jejich agresivita může dělat problémy. Kastrovaní samci jsou klidnější, spokojenější a méně agresivní a mají i větší radost ze života bez toho že by stále hledaly společnici. Budou spokojeně žít s kastrovanou samicí, nebo i s jiným kastrovaným samcem (seznámení musí proběhnout opatrně), přestanou značkovat (i když je operace provedena v pozdějším věku) a podstatně méně je cítit typický samčí zápach.

Samice

Kastrace samic je stejně důležitá jako kastrace samců. Od pohlavní dospělosti ( 4-6 měsíců) většina samic se stává teritoriálními a agresivními. Koušou, drápou a vrčí na svého pána a napadají ostatní králíky. Často mají falešnou březost. Než se vykastrují uvedené chování se opakuje každé jaro. Chovat spolu dvě nevykastrované samice je vždy problém. Kastrace vrátí samici do krásného období před dospíváním a může jí to zachránit i život. Rozsáhlé studie prokázaly že až u 80% samic se do stáří 5 let vyvine rakovina dělohy. Vykastrované samice žijí delší a spokojenější život než žijí její nevykastrované sestry.

Jak se kastrují samci?

Samci můžou být kastrováni již od 10-12 týdnů stáří tj. když varlata sestoupí do šourku, ale většina veterinářů čeká s operací až do stáří 4-5 měsíců. Varlata se vyjmou pomocí jednoho řezu na každém šourku.

Jak se kastrují samice?

Kastrování samic vyžaduje odstranění celé dělohy a obou vaječníků pomocí řezu na břiše. Operace je těžší než u samců a provádí se až když samice dosáhnou alespoň 6 měsíců stáří. Samice které se nevykastrují včas, ještě v mládí a v dobré fyzické a zdravotní kondici, se často musí operovat později nouzově, když se u nich objeví onemocnění dělohy (nádor, hnisavý zánět dělohy apod.)

Je kastrace bezpečná?

Do nedávné doby se králíci operovali jenom nouzově, jako poslední možnost, protože často hynuli během narkózy. Toto se teď vše změnilo. S moderní narkotizační technikou a se zkušeným veter.lékařem je operace u zdravého králíka výrazně bezpečnější. Je důležité si ale uvědomit , že malé riziko neznamená žádné riziko.Jakákoliv operace u zvířat (psů, koček, králíků atd.) může mít nečekané komplikace. Výjimečně se může stát, že pacient během operace uhyne. Pro většinu králíku však klady kastrace v mnohém převyšují malé riziko. Je nutno poznamenat že u starších králíků a u králíků se zdravot.problémy je riziko kastrace vyšší. Je-li králík starší 3 let a má zdravotní problémy (obezita, nemoci zubů, rýma) měli byste s vaším veterinářem nejdříve prodiskutovat výhody a eventuální rizika kastrace.

Kolik stojí kastrace ?

Má-li být narkóza co nejbezpečnější, je potřeba použít anestetika, která rozhodně nejsou levná a kastrace králíka pak přijde výrazně dráž, nežli například kastrace kočky či kocoura. Jistě najdete i odborníky, kteří provedou kastraci levně, i když s větším rizikem. Je už pak zcela na vás, zda chcete volit menší riziko či menší cenu.

Předoperační péče

Králíci nepotřebují žádnou speciální předoperační péči, ale jejich zažívací systém by měl být úplně v pořádku. Týden před a týden po operačním zákroku by se výživa neměla měnit. Králík by neměl být ani obézní ani příliš hubený. Králík neumí zvracet a proto před operací nemusí hladovět. Měly by mít přístup ke krmení a k vodě až do operace a co nejdřív po operaci jakmile se proberou z narkózy.

Pooperační péče

Když si přijdete pro králíka po operačním zákroku, měl by být již probraný z narkózy a čilý. Nezapomeňte zkontrolovat a zeptat se :

  • Jestli králík dostal léky na utišení bolesti, když ne, vyžádejte si je
  • Jestli je nutné operační ránu nějak ošetřovat,
  • V případě problému koho kontaktovat,
  • Jestli je nutné na kontrolu se objednat,
  • Jak dlouho má být králík v klidu (jsou to obvykle 2 dny pro samce a 5 - 6 dnů pro samice),

Když přijdete s králíkem domů, umístěte jej uvnitř do vyčištěné a vydezinfikované klece s dobrou a příjemnou podestýlkou (např. čistý ručník, nebo syntetická veterin. rohožka, plína) a s čistou toal.miskou
Aby si králík nevykousal stehy většina veterinářů při šití dnes používá specielní techniku, přesto byste měli operační ránu denně kontrolovat. Samci se po operaci zotaví velmi rychle a když přijdou domů ihned hledají večeři, samicím trvá déle, až několik dnů než se úplně zotaví. Nejdůležitější je aby začali brzo žrát. To obvykle nebývá problémem,, zejména když králíci dostanou dostatek léků tlumící bolest, ale přesto je povzbuzujte k přijímání krmiva a předložte jim chutné, nejlépe jejich oblíbené krmivo. Čerstvě nasekaná tráva , nebo mrkev obvykle pomůžou.Když druhý den ráno králík ještě stále odmítá potravu, poraďte se s vaším vet.lékařem.

Když máte králíky dva ...

Když chováte společně dva králíky stejného pohlaví, nejlépe je nechte vykastrovat najednou. Jestli máte párek , musíte být opatrní, protože samci zůstávají po kastraci ještě asi 2-3 týdny plodnými a proto je ještě asi měsíc nedávejte dohromady s plodnou, nevykastrovanou samicí. Jestli ale necháte mladého samce vykastrovat ihned jakmile mu sestoupnou varlata (od 12 týdnů), pravděpodobně nebude mít dostatek času, aby se stal plodným. Jestli máte párek a samice byla čerstvě vykastrovaná, nezapomínejte, že samec ji může těžce ublížit jestli se ji pokusí hned oplodnit a proto se doporučuje, aby byli alespoň 10 dnů po operaci umístěni v oddělených klecích.

PŘEDOPERAČNÍ a POOPERAČNÍ PÉČE o KRÁLÍKY

Většina králíků během svého života pravděpodobně podstoupí nějaký chirurgický zákrok, například kastraci, nebo ze zdravotních důvodů. V dnešní době většina operací je vcelku bezpečná, ale úspěch léčby a rekonvalescence do značné míry závisí i na kvalitě péče, kterou majitel zvířeti poskytne před a po operačním zákroku.

Co mám dělat před operací?

Používáním moderních operačních technik a i pomocí bezpečnějších narkotizačních preparátů bylo riziko komplikací během a po operacích sníženo na minimum. Protože stres operace může značně snížit odolnost králíka proti infekčním nemocem, je vhodné aby všechny plánované vakcinace byly provedeny ještě před operací. Jestli máte doma i jiná zvířata, např.psa, nebo kočku, která nějakou operaci již podstoupila, tak víte, že před operací musí držet hladovku. Prázdný žaludek snižuje riziko zvracení během operace, když je zvíře v narkóze. Králíci ovšem neumí zvracet a proto není nutné, aby před operací hladověli. Naopak hladovka může mít pro ně nepříznivý vliv.


Kdy bude moct králíka jít domů ?

Při příjmu králíka k operaci budete požádán o vaše telefonní číslo a také vám bude sdělen přibližní čas, v který se můžete zeptat na průběh a výsledek operace. Po běžné rutinní operaci většina králíků může jít domů během několika hodin po probuzení z narkózy. Probouzení z narkózy je individuální a některým zvířatům trvá déle než se úplně proberou a váš vet.lékař nepustí vašeho králíka domů, dokud není úplně při vědomí.

Co dělat když si králíka beru domů ?

Jestli se váš králík podrobil kastraci anebo postoupil jinou operaci, nahraďte v přenosce hobliny, piliny, slámu, nebo seno čistým novinovým papírem, nebo nejlépe čistým ručníkem. Pomůže to udržet operační ránu čistou a tím snížit riziko bakteriální infekce rány. Před odchodem domů vám veterin.lékař řekne kdy můžete králíka začít krmit a napájet a dále jestli bude potřebovat nějaké léky a kdy s nim máte přijít na kontrolu a na vyjmutí stehů.

Co mám dělat, když přijdu s králíkem domů ?

Při cestě domů držte králíka v teple. Jestli chováte králíka venku, přemístěte jeho budku dovnitř a umístěte jí do teplé a tiché místnosti (je-li králikárna příliš velká nechte ho v přenosce). Odstraňte veškerou podestýlku (hobliny, slámu) a nahraďte ji vrstvou čistých novin. Dejte mu vodu a chutné krmivo, např. čerstvou trávu a mrkev, abyste ho přiměli žrát co nejdřív. Mějte ho uvnitř alespoň 24 hodin. Snažte se ho držet v klidu, protože jakékoliv prudké a náhlé pohyby namáhají stehy ‚operační ránu. Veterinární lékař vám možná předepíše léky proti bolesti, antibiotika a další léky proti případné infekci. Je dobré udělat si seznam léků a povinností a odškrtávat si jednotlivé dávky a úkoly tak, aby se na žádný lék a na žádnou povinnost nezapomnělo.

Bude mému králíkovi po narkóze nevolno ?

Po narkóze je celkem časté a normální že králík je i několik hodin „grogy", má nejistou, potácivou chůzi a spí déle a hlouběji než normálně.

Jaké jsou příznaky vážnějšího problému ?

Jestli je váš králík i po 24 hod.smutný, apatický, vrávoravě a nejistě se pohybuje a nežere, zavolejte vašeho veterin.lékaře. Jestli stehy povolily, nebo si je vykousal, jestli má křeče nebo otoky, nebo krvácí z operační rány, volejte veterináře okamžitě.

Jak mám zabránit aby si králík nevykousal stehy ?

Většina králíků zkouší operační ránu si vykusovat, ale protože mnozí vet.lékaři dnes při šití používají stehy které jsou úplně skryté pod kůží , stehy nelze vykousat. Jestli ale králík operační ránu stále olizuje a kouše, váš veterinář vám dá límec, který se nasadí kolem krku králíka a zabrání aby si králík na operační ránu dosáhl.


Chci nás objednat

Aktuálně na klinice

Zjistěte, co je u nás nového a na co se můžete těšit. Pravidelně píšeme o novinkách ve světě veterinární péče a všeho, co s ní souvisí.

Nejnovější články

  • Hledáme nové kolegy

    Do našeho týmu hledáme nové kolegy na pozici veterinární lékař/lékařka

  • Výhody a nevýhody kastrace

    Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska (fenku) tak jak ho příroda stvořila? Zvažte nejdříve některá pozitiva i negativa, které kastrace přináší.

KDE NÁS NAJDETE?

 Veterinární klinika NISA
Na Zápraží 390/1
460 01 Liberec 3