Měření teploty

Pokud máte podezření, že váš pes je nemocný, jistě vás bude zajímat má-li zvýšenou teplotu. Pokud víte jak teplotu změřit, máte na půl vyhráno. Normální rektální (měřeno v konečníku)teplota vašeho psa je v rozmezí 37,5-39,0°C. Vyšší teplota bude znamenat, že cesta k veterináři vás s největší pravděpodobností nemine, samozřejmě v závislosti na ostatních příznacích.

Pokoušet se zjistit teplotu vašeho pejska podle studených uší, čumáku opravdu není spolehlivá metoda. Je vždy zapotřebí zjistit „vnitřní teplotu", abyste ji mohli posuzovat. Tu můžete měřit buď v konečníku běžným teploměrem, nebo v uchu speciálním teploměrem.

REKTÁLNÍ TEPLOTA

Někteří psi s měřením teploty nemají problém, jiní to opravdu nemají rádi. U takových je lepší, pokud máte po ruce člověka, který vám může pomoct. Postup je následující: používáte - li rtuťový teploměr, nezapomeňte jej před měřením setřepat. Namočte ho do jakéhokoliv lubrikačního gelu.
Poproste vašeho pomocníka, aby přidržel psa ve stoje a pevně mu držel hlavu a přední část těla v objetí.
Zvedněte psovi ocas opatrně zaveďte teploměr do konečníku , podle velikosti psa zhruba 1 - 2,5 cm. Teplotu odečítejte u rtuťového teploměru po zhruba 2 minutách, u digitálních po zvukovém signálu.
Vyjměte teploměr a odečtěte teplotu.

TEPLOTA V UCHU

Normální teplota v uchu psa je mezi 37,8 a 39,4°C.Ušní teploměr pracuje tak, že posuzuje infračervené teplotní vlny vyzařované z okolí ušního bubínku. Ušní bubínek je považován za velmi dobrý indikátor tělesné teploty, neboť přímo reaguje na teplotu krve v mozku. Je důležité umístit teploměr dostatečně hluboko do horizontální části zevního zvukovodu, aby měřená teplota byla skutečná. Pokud se teprve učíte s ušním teploměrem zacházet, vždy nejdříve měřte ušní i rektální teplotu a výsledky porovnejte. Měly by být téměř stejné, pokud postupujete při měření správně.
Pokud má váš pes teplotu nižší než 36,5°C nebo vyšší než39,7°C,okamžitě kontaktujte vašeho veterináře, nebo místní pohotovost. Vysoká teplota může být známkou přehřátí nebo počínajícího infekčního onemocnění. Velmi nízká teplota může být stejně závažná - může být známkou šoku.

Co o nás říkají

  • Díky obětavosti kolemjdoucích, kteří se Filipa po jeho sražení autem ujali a jeho následné úspěšné operaci na Veterinární klinice Nisa, Filip dnes opět běhá jako dřív.

    Milan Molčík (Filip, 7 let)

  • Dobrý den, ráda bych touto cestou moc a moc poděkovala Vaší klinice za záchranu našeho čtyřnohého miláčka Artíka.Naše velké díky patří hlavně paní doktorce Z.Odlevákové a K.Minárikové za perfektně zvládnutou operaci našeho Artyho.Musím říct, že z mého laického pohledu - je to zázrak, máte náš velký obdiv.Díky skvělému vybavení Vaší kliniky a vysoká urověň vašeho celého kolektivu nám zachránila pejska.Je vidět, že Vaše práce je i Vaším koníčkem, děláte to srdcem a to je moc dobře.Nechci na někoho zapomenout, protože jste tam všichni skvělý tým , jak lékaři tak sestřičky.Takže jěště jednou moc děkujeme za všechno!Velké poděkování panu doktorovi J.Minárikovi,panu doktoru M.Horákovi a skvělým dámám - K.Minárikové,Z.Odlevákové,L.Krejčové a také všem sestřičkám.Budeme se těšit v únoru na kontrolu a přejeme plno takových šťastných páníčků. Radka a Jaromír Sedlický

    Radka a Jaromír Sedlický (Art, 9 let)

Kontakt

Veterinární klinika NISA
Telefon: 48 510 22 77

Naléhavé případy: 602 222 012

E-mail: info@vetonline.cz

Online zdravotní karta

Rychlé kontakty

Klinika Nisa

Na Zápraží 390/1
Liberec 3

Po-Ne: Nepřetržitý provoz           Veterinární laparoskopie